اخبار کوتاه

از ایده تا عمل/ فعالیت گروه صلح و سازش در زندان های هرمزگان/ یک مددجو از قصاص نفس رهایی یافت

اواسط فروردین بود که مدیرکل زندان های هرمزگان از زندان مرکزی بندرعباس بازدید کرد. در آن بازدید یکی از مشکلات جدی مددجویانی که به قصاص نفس محکوم شده بودند، عدم رضایت شاکی خصوصی بود. استادی در آن بازدید به شرکت مددجویان در برنامه های فرهنگی و تربیتی به خصوص امور قرآنی تاکید کرد و گفت: مددجویانی که به معنی واقعی کلمه در مسیر اصلاح و بازسازی قرار گیرند و رفتار خود را مطابق با هنجارهای جامعه تنظیم کنند، از مسیرهای قانونی برای گرفتن رضایت از شکات اقدام می شود.

بلافاصله بعد از آن با دستور و تاکید مدیرکل، گروه صلح و سازش در زندان بندرعباس راه اندازی شد و در اقدام اول همه زندانیانی که به قصاص محکوم شدند و در مدت حبس مورد اصلاح و بازسازی شخصیت قرار گرفتند، شناسایی شدند.

حالا تلاش این گروه در کمتر از ۱۵ روز به ثمر نشست و رضایت اولین مددجوی محکوم به قصاص را از اولیاء دم گرفتند.

این مددجو که حدود ۱۲ سال از دوران محکومیتش می گذرد، به طور مداوم در برنامه های فرهنگی و تربیتی زندان شرکت کرده است.

او کلاس ها وآموزش های  زندان را بسیار مفید می داند و می گوید: در این سال ها خواندن قرآن بهترین لذت زندگی ام بود و همین کلام وحی بود که من را به مسیر اصلی و درست زندگی برگرداند.

وی گفت: هرچند که مدت زیادی از بهترین روزهای زندگی ام را پشت دیوارهای بلند زندان گذارندم، اما تجربه ای گرانقدر از راه و رسم زندگی درست و شرافتمندانه را در زندان آموختم.

این مددجو افزود: روزهای زندگی ام در زندان به بطالت نگذشت و با حضور در برنامه های اصلاحی و تربیتی زندان، مسیری روشن را برای خود ترسیم کردم.

وی از مدیرکل زندان های هرمزگان قدردانی کرد و گفت: ایجاد گروه صلح و سازش در زندان ایده بسیار خوبی بود که سایر زندانیان محکوم به قصاص را نیز به آینده امیدوار می کند.

مدیرکل زندان های هرمزگان هم گفت: گسترش فرهنگ گذشت در جامعه ما یک ضرورت است و چنین اقدامات ارزشمندی می تواند به ترویج فرهنگ عفو وگذشت در جامعه کمک کند.

علی استادی افزود: تصمیم اولیای دم الگویی ارزشمند برای تمامی کسانی است که در چنین موقعیت هایی قرار دارند و بدون شک لذت این عفو و گذشت برای خانواده مقتول بسیار شیرین تر از انتقام و قصاص خواهد بود.

وی ادامه داد: گروه صلح و سازش در همه زندان های استان فعال و با اقدامات قانونی برای آزادی زندانیان تلاش می شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*