اخبار کوتاه

دغدغه ای برای اصلاح و تربیت/ همه چیز نوسازی و بازسازی می شود

داشتن زیر ساخت مناسب برای هر کاری لازم و ضروری است. اگر به دنبال رشد و پیشرفت و ارتقاء شاخص های تعریف شده هستیم ابتدا باید زیر ساخت های مناسب آماده و مهیا شود.

گسترش کمی و کیفی برنامه های آموزشی هم بدون داشتن زیر ساخت های اساسی تقریبا امکان پذیر نخواهد بود.

یکی از دغدغه های مدیر جوان و با انگیزه زندان های هرمزگان تقویت و توسعه زیر ساخت ها برای بهبود شاخص های امنیتی و اصلاحی و تربیتی است.

علی استادی از اواسط آذرماه سال ۹۶ سکان هدایت زندان های هرمزگان را به دست گرفت و بعد از بررسی همه جانبه زندان ها و درک صحیح از وضعیت موجود، با برنامه ای استراتژیک در بخش های عمرانی، فرهنگی، امنیتی، بهداشت و درمان و انجمن های حمایت و با راهبرد مناسب و بسیج همه امکانات در جهت بهبود ساختارها و ارتقاء خدمات رسانی گام برداشت.

ابتدا رفع مشکلات زیر ساختی زندان ها از قبیل آب و فاضلاب، برق، گاز، تلفن و فیبر نوری در دستور کار قرار گرفت و با تلاش های بی وقفه و بهره گیری از توان و ظرفیت های موجود در جهت تقویت زندان های استان تلاش شد.

*زندان بندرعباس

یکی از مشکلات زندان بندرعباس قرار گرفتن در محدوده شهری و فرسودگی آن است که طبق قانون باید به خارج از محدوده شهری منتقل شود.

با تلاش و پیگیری زمین جدید زندان بندرعباس در کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی هرمزگان به تصویب رسیده است.

به گفته مدیرکل زندان های هرمزگان این زمین در فضایی به وسعت ۴۹ هکتاردر منطقه چوچ و حدود ۸ کیلومتری شرق بندرعباس واقع شده است و در صورت تخصیص اعتبار و فراهم سازی زیر ساخت های لازم کار ساخت زندان آغاز می شود.

قسمت های مختلف زندان بندرعباس در ۹ ماه گذشته مورد بازسازی اساسی قرار گرفته است به گونه ای که مددجویان از شرایط موجود کاملا احساس رضایت دارند.

آشپزخانه زندان بندرعباس با هزینه بیش از ۶ میلیارد  ریال به روز و صنعتی شده است که به گفته علی استادی از این پس از اسراف غذا جلوگیری و با بالاترین کیفیت پخت می شود.

آسایشگاه سربازان وظیفه هم یکی دیگر از مکان هایی است که به بهترین شکل ممکن مورد بازسازی اساسی قرار گرفته و در کنار آن مکانی برای آموزش و سالن ورزشی برای پرسنل وظیفه با هزینه حدود یک میلیاردو ۵۰۰ میلیون ریال ایجاد شده است.

مدیرکل زندان های هرمزگان که تاکید فراوانی بر اجرای برنامه های قرآنی دارد، اندرزگاه قرآن و عترت را در زندان بندرعباس احداث و راه اندازی می کند. این اندرزگاه با هدف ارتقاء آموزش های قرآنی و تربیت مربیان قرآنی از بین مددجویان، راه اندازی و به بهره برداری رسید.

*زندان رودان

پروژه زندان رودان هم یکی دیگر از طرح های اولویت دار مدیرکل زندان های هرمزگان است که حالا آخرین مراحل ساخت را پشت سر می گذارد. مطالعات اولیه ساخت زندان رودان به سال ۸۹ برمی گردد، ساخت این زندان سال ۹۱ با اعتبار اولیه ۶ میلیارد تومان و با هدف کاهش تراکم جمعیت کیفری اردوگاه رودان اغاز شد و قرار بود در مدت سه سال به بهره برداری برسد اما به دلیل عدم اختصاص به موقع اعتبار در سال های ۹۳ و ۹۵ ساخت این طرح تقریبا متوقف شد. از اواخر سال ۹۶ ودر بازدیدهای متعدد مدیرکل زندان های استان از پروژه زندان رودان بر تسریع و اتمام این طرح تاکید و با پیگیری های انجام شده ۳ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان اعتبارات اسناد خزانه برای اتمام این پروژه جذب شد. این طرح هم اکنون ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ساخت ساختمان ملاقات سه گانه و ساختمان اداری و انتظامی آن به پایان رسیده است و طی نشستی که با پیمانکار این پروژه برگزار شد بر اتمام آن تا آخر سال مالی ۹۷ تاکید شد.

بازدید مشاور رییس سازمان زندان ها از زندان در حال ساخت رودان

 

*سالن انتظار زندان میناب

یکی دیگر از طرح های عمرانی سالن انتظار ملاقات زندان میناب است. اجرای این پروژه هم پیش از این متوقف شده بود و با پیگیری مدیرکل زندان های استان و با هدف ارائه خدمات مناسب به خانواده زندانیان و تکریم ارباب رجوع، ساخت آن از سر گرفته شد. هم اکنون  مجوز ترک تشریفات این پروژه اخذ شده و ۷۰۰ میلیون تومان اسناد خزانه نیز جذب شده است. سالن انتظار ملاقات زندان میناب  از طرح های استانی است که حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

*بازداشتگاه قشم

بازداشتگاه قشم که از ۱۸ سال پیش راه اندازی شد، فاقد سیستم فاضلاب و آب لوله کشی شهری بود و آب شرب مورد نیاز بازداشتگاه نیزبا تانکر تامین می شدو سالیانه حدود یک میلیارد ریال هزینه در بر داشت. با تلاش و پیگیری مدیرکل و حمایت های سازمان، تجهیزات فاضلاب این بازداشتگاه با هزینه ۱۵۰ میلیون تومان خریداری و نصب شد و هم اکنون نیز به شبکه آب شهری متصل است. ژنراتور برق آن نیز با هزینه ۷۲۱ میلیون ریال خریداری و نصب شد.

در بازداشتگاه قشم ساختمان اداری آن نیز نیمه تمام رها شده بود و با پیگیری های مجدد با حمایت های خیران و انجمن حمایت شهرستان قشم، مصالح مورد نیاز خریداری شده و ان شاء الله این طرح تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

*امار و انفورماتیک

از ۹ماه گذشته تاکنون نیز در بخش آمار و انفورماتیک هم اقدامات بسیار شاخصی انجام شده است به گونه ای که برای اجرای فیبر نوری در شهرستان های بندرعباس، رودان، میناب و قشم بیش از۱۶ کیلومتر حفاری انجام شد که هزینه آن با راه اندازی برنامه های نرم افزاری و سخت افزاری ۷۸۰ میلیون تومان بود که با تعامل با شرکت مخایرات و دستگاههای ذیربط حدود ۵۰۰ میلیون تومان صرفه جویی انجام شد.

 

*مسکن مددجویان

علی استادی مدیرکل زندان های هرمزگان می گوید: در بازدید از خانواده زندانیان نیازمند، نداشتن مسکن مناسب یکی از مشکلات اصلی  آنان بود که با پیگیری های انجام شده از محل کمک های خیران و اعتبارات انجمن حمایت از زندانیان بندرعباس شش باب مسکن مددجویی به طور کامل بازسازی شد و بازسازی چند واحد دیگر هم در دستور کار است.

استادی از انعقاد تفاهم نامه ای با کمیته امداد امام خمینی(ره) هرمزگان هم خبر داد و گفت: با همکاری این نهاد انقلابی ۴۲ مسکن مددجویی بهسازی و بازسازی می شود.

به گفته مدیرکل زندان های استان برای بهسازی این واحدهای مسکونی بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از سوی کمیته امداد استان به صورت تسهیلات بلاعوض اختصاص یافته است.

*تقویت بهداشت و درمان در زندان ها

یکی از مشکلات زندان های هرمزگان نداشتن پزشک کشیک در شیفت های شب بود که حالا با تدبیر مدیرکل با پزشکان برای شیفت های کشیک در همه ساعات شبانه روز در زندان ها قرارداد بسته شده و به طور مستمر بیماریابی می شود و مصرف متادون در زندان ها هم نظامند شده است

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی هم با هدف اصلاح رفتار زندانیان و ارائه مشاوره های تخصصی فردی و گروهی هم در زندان های استان راه اندازی شده است.

در جهت ارتقاء وضعیت بهداشتی و رفاهی زندانیان هم  لوازمی مانند پوشاک، پتو، تشک و ملحفه با اعتباری بالغ بر  ۸ میلیارد و

۸۷۴ میلیون ریال  اوایل امسال خریداری و به همه زندان ها تحویل شد.

*راه اندازی گروه صلح و سازش

در بازدیدهای مدیرکل زندان های هرمزگان از زندان ها، یکی از مشکلات جدی مددجویانی که به قصاص نفس محکوم شده بودند، عدم رضایت شاکی خصوصی بود. استادی با راه اندازی گروه صلح و سازش از مسیرهای قانونی برای گرفتن رضایت از شکات تلاش کرد

با ایجاد گروه اخذ رضایت و بهره گیری از معتمدین و افراد تاثیر گذار، گام مهمی در جهت صلح و سازش و آزادی زندانیان برداشته شده و این گروه تاکنون موفق به اخذ رضایت ۸  نفر از مددجویان محکوم به قصاص شده است.

*آموزش مهارت های شغلی به سربازان وظیفه

مدیرکل زندان های هرمزگان که تاکید فراوانی به آموزش مهارت های شغلی دارند، بعد از مددجویان، زیرساخت های مناسب را برای آموزش سربازان وظیفه فراهم کردند و هم اکنون هفت رشته فنی و حرفه ای به سربازان در زندان های استان آموزش داده می شود که بیش از ۳۰۰ نفر تحت پوشش این آموزش ها قرار گرفتند.

*انجمن های حمایت از زندانیان

یکی دیگر از تاکیدات و تلاش های علی استادی درآمد زایی در جهت تقویت انجمن حمایت از زندانیان است. به همین منظور ۴۵ هکتار از اراضی شرکت تعاونی دشت جگین به انجمن حمایت از زندانیان جاسک به طور کاملا رایگان به مدت سه سال وقابلیت تمدید سه ساله واگذار شد و طی هماهنگی های انجام شده با منطقه آزاد قشم، دو واحد پارکینگ به طور رایگان جهت درآمد زایی به انجمن تحویل شده که اقدامات اولیه برای راه اندازی انجام شده است. با فعال شدن این پارکینگ ها شاهد افزایش چندبرابری درآمد انجمن در قشم خواهیم بود.

*کارخانه صنایع فرآوری و بسته بندی مواد غذایی

این کارخانه با همکاری بنیاد تعاون در فضایی به وسعت ۱۵۰۰۰ مترمربع و زیر بنای ۱۸۰۰ متر مربع از ۸ ماه پیش در جوار زندان بندرعباس با حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است که با بهره برداری از این کارخانه برای ۸۰ مددجو اشتغالزایی می شود.

مدیرکل زندان های هرمزگان می گوید همه این اقدامات با همکاری و تلاش همه کارکنان انجام و حاصل شده است و ان شاء الله این تلاش ها منجر به بهبود وضعیت موجود، ارتقاء امنیت، رفاه گروههای هدف(کارکنان، مددجویان و سربازان وظیفه) و در نهایت اصلاح و تربیت مطلوب مددجویان و بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه شود.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*