اخبار کوتاه

رئیس سازمان زندان ها: وضعیت قضایی استان زنجان مطلوب است

 

 

 

 

رئیس سازمان زندان‌‎ها و اقدامات تامینی و تربیتی پس از بازدید از زندان مرکزی زنجان با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ گفت.

 

دکتر جهانگیر با اشاره به اینکه وضعیت این زندان با تدابیر قضایی انجام شده در استان زنجان مطلوب است، اظهار کرد: آمار تحت قرارهای استان زنجان ۱۵ درصد است که این میزان در مقایسه با میانگین ۲۵ درصدی کشور ۱۰ درصد کمتر است.

 

وی خاطر نشان کرد: این آمار نشان دهنده آن است که تلاش‌های انجام شده در زنجان در زمینه جلوگیری از اطاله دادرسی و رسیدگی به پرونده‌ها مطلوب بوده است.

 

رئیس سازمان زندان‌‎ها و اقدامات تامینی و تربیتی با تاکید بر اینکه اگر بخش‌های مختلف و ظرفیت‌های قانونی، مدیریتی و اجتماعی دست به دست هم بدهند آمار ورود زندانیان کاهش پیدا خواهد کرد، گفت:  بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکیدات ریاست قوه قضائیه باید تلاش شود که زندان به عنوان آخرین راه باشد.

 

این مقام ارشد قضایی با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی در زمینه استفاده از مجازات‌های جایگزین اضافه کرد: این اقدامات در راستای ایجاد فضا برای کار اصلاح و تربیت و جلوگیری از ازدحام در زندان‌ها صورت می‌گیرد.

 

دکترجهانگیر خاطر نشان کرد: اقدام مذکور برای جلوگیری از حبس‌های طولانی مدت استفاده می‌شود و بر اساس دستورالعمل ریاست قوه قضائیه از این نوع مجازات‌ها استفاده می‌شود.

 

*استفاده از مجازات‎های جایگزین همچون حبس در خانه

 

وی با اشاره به اینکه در راستای اجرایی کردن مجازات‌های جایگزین حبس از مجازات‌هایی چون حبس در خانه یا مجازات‌های الکترونیکی استفاده می‌شود، تصریح کرد: این کار به صورت پایلوت در چند استان در حال اجرا است که در صورت حل مشکلات، این طرح در کل کشور اجرایی خواهد شد.

 

رئیس سازمان زندان‌‎ها و اقدامات تامینی و تربیتی در ادامه با اشاره به بحث جداسازی زندانیان و متهمان افزود: در این زمینه زندانیان و متهمان از محکومان جدا سازی شده و محکومان نیز بر اساس نوع جرم جداسازی می‌شوند.

 

جهانگیر با اشاره به اینکه اقدامات مذکور بر اساس فضایی که در اختیار است، صورت می‌گیرد، گفت: هم اکنون هفت اردوگاه در حال ساخت و ۲۶ اردوگاه نیز فعال است.

 

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه وجود این تعداد فضا را کافی ندانست و بیان کرد: باید فضاها تکمیل شود تا بتوانیم به صورت کامل تفکیک همه جرائم را داشته باشیم، چرا که ازدحام زندانیان موجب کاهش کیفیت برنامه های اصلاحی در زندان ها می‌شود.

 

 

 

*۹۷درصد زندانیان کشور را مردان تشکیل می‌دهند

 

 

 

وی در ادامه تعداد زندانیان کشور را حدود ۲۳۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: ۹۷ درصد این زندانیان را مردان و سه درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

 

 

دکتر جهانگیر در ادامه با اشاره به اینکه عدم پذیرش زندانیان زن از سوی خانواده‌ها از دیگر مشکلات این گروه است، تصریح کرد: درصد طرد زندانیان آقا پس از آزادی پنج درصد است، در صورتی که این میزان برای زنان نیز ۴۶ درصد است و این امر نگران کننده است.

 

*۵۰ درصد از کسانی که در خصوص مواد مخدر به زندان وارد می شوند معتاد هستند

 

مشاور رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه ۵۰ درصد از کسانی که در خصوص مواد مخدر به زندان وارد می شوند معتاد هستند، اضافه کرد: بحثی که در این زمینه مطرح است، افزایش تعداد زنان معتاد ورودی به زندان و اعتیاد آنها به مواد مخدر صنعتی است.

 

 

 

 

رئیس سازمان زندان‌‎ها و اقدامات تامینی و تربیتی در ادامه به اقدامات سازمان زندان‌ها در زمینه مراقبت‌های پس از خروج اشاره کرد و گفت: یکی از این اقدامات مبحث اشتغال است که تلاش می‌کنیم از طریق ارائه تسهیلات بتوانیم برای آنها شغل فراهم کنیم که به سمت جرم نروند.

 

وی خاطر نشان کرد: در همین زمینه ۱۳۰ حرفه برای ایجاد اشتغال پس از آزادی از زندان به این افراد آموزش داده می‌شود.

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*