اخبار کوتاه

رئیس کل دادگستری هرمزگان: قضات با صدور قرار‌های تأمین متناسب با جرم از ورود افراد به زندان جلوگیری کنند

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: از همه ظرفیت ها برای کاهش هدفمند جمعیت کیفری زندان ها استفاده می شود.

علی صالحی  در نشست ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها افزود: مجازات حبس صرفاً در جرائم خاص و خشن مورد تأکید است و ضرورت دارد افرادی که جرایم سبک غیرعمد مرتکب شده‌اند و سابقه کیفری ندارند با استفاده از تأسیسات حقوقی و صدور آرای جایگزین حبس، راهی زندان نشوند.

وی بیان داشت: با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و مفاد دستور العمل رییس قوه قضاییه، تعیین تکلیف زندانیان بازداشتی و تحت قرار به صورت ویژه دنبال خواهد شد و انتظار می‌رود، قضات با صدور قرار‌های تأمین متناسب با جرم تا حد امکان از ورود افراد به زندان و ماندگاری آنان در بازداشت جلوگیری نمایند.

رییس کل دادگستری هرمزگان، فعال‌تر شدن مددکاری زندان‌ها را در جهت اجرای این دستورالعمل حائز اهمیت برشمرد و خواستار ورود میدانی، عملیاتی و با برنامه‌ریزی دقیق برای تحقق این امر شد.


صالحی در ادامه ضمن تأکید بر حفظ کرامت و حقوق زندانیان از مسئولین زندان خواست تدابیر ویژه‌ای برای اعطای تسهیلات به بانوان و سالمندان زندانی اندیشیده شود.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین بر ضرورت توسعه زیرساخت‌ها برای امکان ملاقات الکترونیک زندانیان تأکید کرد و خاطر نشان ساخت: انجام دادرسی‌های الکترونیک و همچنین بازدید‌های مستمر قضات از طریق ویدئو کنفرانس و ابزار‌های نوین ارتباطی می‌تواند در کنار بازدید‌های حضوری به اجرای بهتر قوانین، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها کمک کند.

مدیرکل زندان های هرمزگان هم گفت: تعامل بسیار خوب زندان های هرمزگان با مراجع قضایی منجر به کاهش جمعیت کیفری زندان ها شده است.

مصطفی کیشانی افزود: مسائل قضایی مهمترین نگرانی زندانیان است و دیدارهای مستمر قضات با آنان در زندان به رفع این نگرانی کمک می کند و نتیجه آن هم ارامش زندان و کاهش جمعیت کیفری خواهد بود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*